Technical Program
FULL PROGRAM (click here to download PDF)
Monday, 8th November 2021 | |||||||||
11:00AM - 12:30PM (GMT+8) |
Tutorial #1 (Part 1) |
Tutorial #2 (Part 1) |
Tutorial #3 (Part 1) |
||||||
Towards Hyperdemocracy: AI-enabled Crowd Consensus Making and Its Real-World Societal Experiments Takayuki Ito |
Collaborative Learning and Optimization Kai Qin |
Mechanism Design Powered by Social Interactions Dengji Zhao |
|||||||
15 mins | Break | Break | Break | ||||||
12:45PM - 2:15PM (GMT+8) |
Tutorial #1 (Part 2) |
Tutorial #2 (Part 2) |
Tutorial #3 (Part 2) |
||||||
Towards Hyperdemocracy: AI-enabled Crowd Consensus Making and Its Real-World Societal Experiments Takayuki Ito |
Collaborative Learning and Optimization Kai Qin |
Mechanism Design Powered by Social Interactions Dengji Zhao |
|||||||
15 mins | Break | Break | Break | ||||||
2:30PM - 3:00PM (GMT+8) |
Conference Opening Ceremony Room: Keynote Hall Click here to join session |
||||||||
3:00PM - 4:00PM (GMT+8) |
Keynote Talk #1: Towards Intelligent Multi-Modal Human-Robot Interaction Prof. Mohammed Bennamoun Room: Keynote Hall Click here to join session |
||||||||
4:00PM - 4:30PM (GMT+8) |
Networking Venue: Networking Area, Recreation Area |
||||||||
Tuesday, 9th November 2021 | |||||||||
11:00AM - 12:40PM (GMT+8) *each paper has 20 mins (15 mins for presentation, 5 mins for QnA) |
Technical Session: Natural Language Processing (1) Session Chair: Alfred Krzywicki Room: Breakout 1 Click here to join session |
Technical Session: Deep Learning (1) Session Chair: Paul Weng Room: Breakout 2 Click here to join session |
Technical Session: Applications of AI (1) Session Chair: Miroslav N. Velev Room: Breakout 3 Click here to join session |
||||||
A Calibration Method for Sentiment Time Series by Deep Clustering Jingyi Wu, Baopu Qiu and Lin Shang |
ABAE: Utilize Attention to Boost Graph Auto-Encoder Tianyu Liu, Yifan Li, Yujie Sun, Lu Bai and Lixin Cui |
A Consistency Enhanced Deep Lmser Network for Face Sketch Synthesis Qingjie Sheng, Shikui Tu and Lei Xu |
|||||||
A Weak Supervision Approach with Adversarial Training for Named Entity Recognition Jianxuan Shao, Chenyang Bu, Shengwei Ji and Xindong Wu |
Adversarial Examples Defense via Combining Data Transformations and RBF Layers Jingjie Li, Jiaquan Gao and Xiao-Xin Li |
A Cost-Efficient Framework for Scene Text Detection in the Wild Gangyan Zeng, Yuan Zhang, Yu Zhou and Xiaomeng Yang |
|||||||
An Attention-based Approach to Accelerating Sequence Generative Adversarial Nets Minglei Gao, Sai Zhang, Xiaowang Zhang and Zhiyong Feng |
An improved deep model for knowledge tracing and question-difficulty discovery Huan Dai, Yupei Zhang, Yue Yun and Xuequn Shang |
A Dueling-DDPG Architecture for Mobile Robots Path Planning based on Laser Range Findings Panpan Zhao, Jinfang Zheng, Qinglin Zhou, Chen Lyu and Lei Lyu |
|||||||
Low-resource Neural Machine Translation Using Improved XLNet Pre-training Model Nier Wu, Hongxu Hou, Ji Yatu and Wei Zheng |
ARNet: Accurate and Real-time Network for Crowd Counting Yinfeng Xia, Qing He, Wenyue Wei and Baoqun Yin |
A Fully Dynamic Context Guided Reasoning and Reconsidering Network for Video Captioning Xia Feng, Xinyu He, Rui Huang and Caihua Liu |
|||||||
Combining Improvements for Exploiting Dependency Trees in Neural Semantic Parsing Defeng Xie, Jianmin Ji, Jiafei Xu and Ran Ji |
Deep recommendation model based on BiLSTM and BERT Changwei Liu and Xiaowen Deng |
Adaptive Prediction of Hip Joint Center from X-ray Images Using Generalized Regularized Extreme Learning Machine and Globalized Bounded Nelder-Mead Strategy Fuchang Han, Shenghui Liao, Yiyong Jiang, Shu Liu, Yuqian Zhao and Xiantao Shen |
|||||||
20 mins | Break | Break | Break | ||||||
1:00PM - 2:40PM (GMT+8) *each paper has 20 mins (15 mins for presentation, 5 mins for QnA) |
Technical Session: Vision and Perception (1) |
Technical Session: AI Foundations/Decision Theory (1) Session Chair: Chattrakul Sombattheera Room: Breakout 2 Click here to join session |
Technical Session: Knowledge Representation and Reasoning Session Chair: Satoshi Tojo Room: Breakout 3 Click here to join session |
||||||
A Semi-supervised Defect Detection Method based on Image Inpainting Huibin Cao, Yongxuan Lai, Quan Chen and Fan Yang |
Designing Bounded Min-knapsack Bandits Algorithm for Sustainable Demand Response Meghana Reddy, Akansha Singh, Shweta Jain and Sujit Gujar |
Building Trust for Belief Revision Aaron Hunter |
|||||||
ANF: Attention-based Noise Filtering Strategy for Unsupervised Few-shot Classification Guangsen Ni, Hongguang Zhang, Jing Zhao, Liyang Xu, Wenjing Yang and Long Lan |
Designing Refund Bonus Schemes for Provision Point Mechanism in Civic Crowdfunding Sankarshan Damle, Moin Moti, Praphul Chandra and Sujit Gujar |
Correcting Large Knowledge Bases using Guided Inductive Logic Learning Rules Yan Wu, Zili Zhang and Guodong Wang |
|||||||
Asymmetric Mutual Learning for Unsupervised Cross-Domain Person Re-identification Danyang Huang, Lei Zhang, Qishuai Diao, Wei Wu and Zhong Zhou |
Best Student Paper Will be presented at the Best Paper session on Wednesday, 10th November 2021 |
High-quality Noise Detection for Knowledge Graph Embedding with Rule-based Triple Confidence Yan Hong, Chenyang Bu and Xindong Wu |
|||||||
Collaborative Positional-Motion Excitation Module for Efficient Action Recognition Tamam Alsarhan and Hongtao Lu |
Fixed-price Diffusion Mechanism Design Tianyi Zhang, Dengji Zhao, Wen Zhang and Xuming He |
Multi-Agent Epistemic Planning with Inconsistent Beliefs, Trust and Lies Francesco Fabiano, Alessandro Burigana, Agostino Dovier, Enrico Pontelli and Tran Cao Son |
|||||||
Graph Attention Convolutional Network with Motion Tempo Enhancement for Skeleton-Based Action Recognition Ruwen Bai, Xiang Meng, Bo Meng, Miao Jiang, Junxing Ren, Yang Yang, Min Li and Degang Sun |
Multiclass Classification using Dilute Bandit Feedback Gaurav Batra and Naresh Manwani |
Diversity-based Trajectory and Goal Selection with Hindsight Experience Replay Tianhong Dai, Hengyan Liu, Kai Arulkumaran, Guangyu Ren and Anil Anthony Bharath |
|||||||
20 mins | Break | Break | Break | ||||||
3:00PM - 4:00PM (GMT+8) |
Keynote Talk #2: Responsible AI: from principles to action |
||||||||
4:00PM - 4:30PM (GMT+8) |
Networking Venue: Networking Area, Recreation Area |
||||||||
Wednesday, 10th November 2021 | |||||||||
11:00AM - 12:40PM (GMT+8) *each paper has 20 mins (15 mins for presentation, 5 mins for QnA) |
Technical Session: Vision and Perception (2) Session Chair: Nattagit Jiteurtragool Room: Breakout 1 Click here to join session |
Technical Session: Deep Learning (2) Session Chair: Kiyota Hashimoto Room: Breakout 2 Click here to join session |
Technical Session: Applications of AI (2) Session Chair: Takayuki Ito Room: Breakout 3 Click here to join session |
||||||
Learning to Synthesize and Remove Rain Unsupervisedly Yinhe Qi, Meng Pan and Zhi Jin |
GCMNet:Gated Cascade Multi-scale Network for Crowd Counting Jinfang Zheng, Panpan Zhao, Jinyang Xie, Chen Lyu and Lei Lyu |
Adversarial Training for Image Captioning Incorporating Relation Attention Tianyu Chen, Zhixin Li, Canlong Zhang and Huifang Ma |
|||||||
Object Bounding Box-aware Embedding For Point Cloud Instance Segmentation Lixue Cheng, Taihai Yang and Lizhuang Ma |
Best Paper Will be presented at the Best Paper session on Wednesday, 10th November 2021 |
Element Re-Identification in Crowdtesting Li Zhang and Wei-Tek Tsai |
|||||||
Objects as Extreme Points Yang Yang, Min Li, Bo Meng, Zihao Huang, Junxing Ren and Degang Sun |
Heterogeneous Graph Attention Network For User Geolocation Xuan Zhang, Fuqiang Lin, Diwen Dong, Wangqun Chen and Bo Liu |
Flame and smoke detection algorithm for UAV based on improved YOLOv4-tiny Ruinan Wu, Changchun Hua, Weili Ding, Yifan Wang and Yubao Wang |
|||||||
Occlusion-aware Facial Expression Recognition Based Region Re-weight Network Xinghai Zhang, Xingming Zhang, Jinzhao Zhou and Yubei Lin |
Hyperbolic Tangent Polynomial Parity Cyclic Learning Rate for Deep Neural Network Hong Lin, Xiaodong Yang, Binyan Wu and Ruyan Xiong |
Improving Protein Backbone Angle Prediction Using Hidden Markov Models in Deep Learning Fereshteh Mataeimoghadam, M. A. Hakim Newton, Rianon Zaman and Abdul Sattar |
|||||||
Online Multi-Object Tracking With Pose-Guided Object Location And Dual Self-Attention Network Xin Zhang, Shihao Wang, Yuanzhe Yang, Chengxiang Chu and Zhong Zhou |
Infrared Image Super-Resolution via Heterogeneous Convolutional WGAN Yongsong Huang, Zetao Jiang, Qingzhong Wang, Qi Jiang and Guoming Pang |
Magic Mirror Stealth: Interactive Automatic Picture Editing System Mengdi Zhou, Boheng Hu and Si Liu |
|||||||
20 mins | Break | Break | Break | ||||||
1:00PM - 2:40PM (GMT+8) *each paper has 20 mins (15 mins for presentation, 5 mins for QnA) |
Technical Session: Vision and Perception (3) Session Chair: Teeradaj Racharak Room: Breakout 1 Click here to join session |
Technical Session: Natural Language Processing (2) Session Chair: Hamed Hassanzadeh Room: Breakout 2 Click here to join session |
Technical Session: Evolutionary Computation/Optimisation Session Chair: M.A.Hakim Newton Room: Breakout 3 Click here to join session |
||||||
Random Walk Erasing with Attention Calibration for Action Recognition Yuze Tian, Xian Zhong, Wenxuan Liu, Xuemei Jia, Shilei Zhao and Mang Ye |
Deep Semantic Fusion Representation based on Special Mechanism of Information Transmission for Joint Entity-Relation Extraction Wenqiang Xu and Shiqun Yin |
A Two-Stage Efficient Evolutionary Neural Architecture Search Method for Image Classification Gonglin Yuan, Bing Xue and Mengjie Zhang |
|||||||
RGB-D based Visual Navigation using Direction Estimation Module Chao Luo, Sheng Bi, Min Dong and Hongxu Nie |
Exploiting News Article Structure for Automatic Corpus Generation Jan Christian Blaise Cruz, Jose Kristian Resabal, James Lin, Dan John Velasco and Charibeth Cheng |
ALGNN: Auto-designed Lightweight Graph Neural Network Rongshen Cai, Qian Tao, Yufei Tang and Min Shi |
|||||||
Semi-supervised Single Image Deraining with Discrete Wavelet Transform Xin Cui, Wei Shang, Dongwei Ren, Pengfei Zhu and Yankun Gao |
Fake News Detection Using Multiple-view Text Representation Tuan Ha and Xiaoying Gao |
Automatic Graph Learning with Evolutionary Algorithms: An Experimental Study Chenyang Bu, Yi Lu and Fei Liu |
|||||||
Simple Light-weight Network for Human Pose Estimation Bin Sun and Mingguo Zhao |
Generating Pseudo Connectives with MLMs for Implicit Discourse Relation Recognition Congcong Jiang, Tieyun Qian and Zhuang Chen |
Dendritic Cell Algorithm with Group Particle Swarm Optimization for Input Signal Generation Dan Zhang |
|||||||
SIN: Superpixel Interpolation Network Qing Yuan, Songfeng Lu, Yan Huang, Wuxin Sha |
Graph Convolutional Network Exploring Label Relations for Multi-label Text Classification Ting Pu, Shiqun Yin and Wenwen Li |
Adaptive Relaxations for Multistage Robust Optimization Michael Hartisch |
|||||||
20 mins | Break | Break | Break | ||||||
3:00PM - 4:00PM (GMT+8) |
Best Paper: GIAD: Generative Inpainting-Based Anomaly Detection via Self-Supervised Learning for Human Monitoring Ning Dong and Einoshin Suzuki Room: Keynote Hall Click here to join session |
||||||||
Best Student Paper: Federated Learning for Non-IID Data: From Theory to Algorithm Bojian Wei, Jian Li, Yong Liu, and Weiping Wang Room: Keynote Hall Click here to join session |
|||||||||
4:00PM - 4:30PM (GMT+8) |
Networking Venue: Networking Area, Recreation Area |
||||||||
Thursday, 11th November 2021 | |||||||||
11:00AM - 12:40PM (GMT+8) *each paper has 20 mins (15 mins for presentation, 5 mins for QnA) |
Technical Session: Natural Language Processing (3) Session Chair: Tru Cao Room: Breakout 1 Click here to join session |
Technical Session: Deep Learning (3) Session Chair: Wen Zhang Room: Breakout 2 Click here to join session |
Technical Session: Vision and Perception (4) Session Chair: Muriel VisaniI Room: Breakout 3 Click here to join session |
||||||
What Emotion is Hate? Incorporating Emotion Information into the Hate Speech Detection Task Kosisochukwu Judith Madukwe, Xiaoying Gao and Bing Xue |
Knowledge Compensation Network with Divisible Feature Learning for Unsupervised Domain Adaptive Person Re-Identification Jiajing Hong, Yang Zhang and Yuesheng Zhu |
SPANet: Spatial and part-aware aggregation network for 3D object detection Yangyang Ye |
|||||||
Learning Vietnamese-English code-switching speech synthesis model under limited code-switched data scenario Cuong Nguyen, Lam Phung, Cuc Bui, Trang Truong and Huy Nguyen |
LoCo-VAE: Modeling Short-term Preference as Joint Effect of Long-term Preference and Context-aware Impact in Recommendation Jianping Liu, Bo Wang, Ruifang He, Shuo Zhang and Bin Wu |
Subspace Enhancement and Colorization Network for Infrared Video Action Recognition Lu Xu, Xian Zhong, Wenxuan Liu, Shilei Zhao, Zhengwei Yang and Luo Zhong |
|||||||
Multi-task Text Normalization Approach for Speech Synthesis Cuc Bui, Trang Truong, Cuong Nguyen, Lam Phung, Manh Nguyen and Huy Nguyen |
Multi-scale Edge-based U-shape Network for Salient Object Detection Han Sun, Yetong Bian, Ningzhong Liu and Huiyu Zhou |
Thinking in Patch: Towards Generalizable Forgery Detection with Patch Transformation Xueqi Zhang, Shuo Wang, Chenyu Liu, Min Zhang, Xiaohan Liu and Haiyong Xie |
|||||||
Performance-driven Reinforcement Learning Approach for Abstractive Text Summarization Trang-Phuong Nguyen, Nam-Chi Van and Nhi-Thao Tran |
Reconstruct Anomaly to Normal: Adversarially Learned and Latent Vector-constrained Autoencoder for Time-series Anomaly Detection Chunkai Zhang, Wei Zuo, Shaocong Li and Xuan Wang |
When Distortion Meets Perceptual Quality: A Multi-task Learning Pipeline Jing Wen and Qianyu Guo |
|||||||
Punctuation Prediction in Vietnamese ASRs using Transformer-based Models Oanh Tran and Viet Bui |
Robust Ensembling Network for Unsupervised Domain Adaptation Han Sun, Lei Lin, Ningzhong Liu and Huiyu Zhou |
Feature Adaption with Predicted Boxes for Oriented Object Detection in Aerial Images Minhao Zou, Ziye Hu, Yuxiang Guan, Zhongxue Gan, Chun Guan and Siyang Leng |
|||||||
20 mins | Break | Break | Break | ||||||
1:00PM - 2:40PM (GMT+8) *each paper has 20 mins (15 mins for presentation, 5 mins for QnA) |
Technical Session: Data Mining and Knowledge Discovery Session Chair: Xiaodi Huang Room: Breakout 1 Click here to join session |
Technical Session: AI Foundations/Decision Theory (2) Session Chair: Hung Duy Nguyen Room: Breakout 2 Click here to join session |
Technical Session: Applications of AI (3) Session Chair: Shyamala Doraisamy Room: Breakout 3 Click here to join session |
||||||
MGEoT: A Multi-Grained Ensemble Method for Time Series Classification Ziyi Wang, Yujie Zhou, Chun Li, Lin Shang and Bing Xue |
Public Project with Minimum Expected Release Delay Guanhua Wang and Mingyu Guo |
Off-TANet:A lightweight neural micro-expression recognizer with optical flow features and integrated attention mechanism Jiahao Zhang, Feng Liu and Aimin Zhou |
|||||||
Mining Skyline Frequent-Utility Itemsets with Utility Filtering Wei Song, Chuanlong Zheng and Philippe Fournier-Viger |
Strategy Proof Mechanisms for Facility Location at Limited Locations Toby Walsh |
Pulmonary Nodule Classification of CT Images with Attribute Self-guided Graph Convolutional V-shape Networks Xiangbo Zhang, Kun Wang, Xiaohong Zhang and Sheng Huang |
|||||||
Network Embedding with Topology-Aware Textual Representations Jiaxing Chen, Zenan Xu and Qinliang Su |
Off-policy Training for Truncated TD(?) Boosted Soft Actor-Critic Shiyu Huang, Bin Wang, Hang Su, Dong Li, Jianye Hao, Jun Zhu and Ting Chen |
Semantic Structural and Occlusive Feature Fusion for Pedestrian Detection Hui Wang, Yu Zhang, Hongchang Ke, Ning Wei and Zhongyu Xu |
|||||||
Online Discriminative Semantic-Preserving Hashing for Large-Scale Cross-Modal Retrieval Jinhan Yi, Yi He and Xin Liu |
A Study of Misinformation Games Constantinos Varsos, Giorgos Flouris, Marina Bitsaki and Michail Fasoulakis |
VTLayout: Fusion of Visual and Text Features for Document Layout Analysis Shoubin Li, Xuyan Ma, Shuaiqun Pan, Jun Hu, Lin Shi and Qing Wang |
|||||||
Empirical Study On The Impact Of Different Sets Of Parameters of Gradient Boosting Algorithms For Time-Series Forecasting With LightGBM Filipa S. Barros, Vitor Cerqueira and Carlos Soares |
Influence-Driven Explanations for Bayesian Network Classifiers Emanuele Albini, Antonio Rago, Pietro Baroni and Francesca Toni |
An Initial Study of Machine Learning Underspecification using Feature Attribution Explainable AI Algorithms: a COVID-19 Virus Transmission Case Study James Hinns, Xiuyi Fan, Siyuan Liu, Veera Raghava Reddy Kovvuri, Mehmet Orcun Yalcin and Markus Roggenbach |
|||||||
20 mins | Break | Break | Break | ||||||
3:00PM - 4:00PM (GMT+8) |
Keynote Talk #3: The logic of agency: directions and challenges Prof. Johan van Benthem Room: Keynote Hall Click here to join session |
||||||||
4:00PM - 4:30PM (GMT+8) |
Networking Venue: Networking Area, Recreation Area |
||||||||
Friday, 12th November 2021 | |||||||||
11:00AM - 12:40PM (GMT+8) *each paper has 20 mins (15 mins for presentation, 5 mins for QnA) |
Technical Session: Natural Language Processing (4) Session Chair: Dan Corbett Room: Breakout 1 Click here to join session |
Technical Session: Deep Learning (4) Session Chair: Aida Brankovic Room: Breakout 2 Click here to join session |
Technical Session: Applications of AI (4) Session Chair: Peter Haddawy Room: Breakout 3 Click here to join session |
||||||
Rumor Detection on Microblogs Using Dual-Grained Feature via Graph Neural Networks Shouzhi Xu, Xiaodi Liu, Kai Ma, Fangmin Dong, Shunzhi Xiang and Changsong Bing |
SPAN: Subgraph Prediction Attention Network for Dynamic Graphs Yuan Li, Chuanchang Chen, Yubo Tao and Hai Lin |
Generation of Environment-Irrelevant Adversarial Digital Camouflage Patterns Xu Teng, Hui Zhang, Bo Li, Chunming Yang and Xujian Zhao |
|||||||
Short Text Clustering Using Joint Optimization of Feature Representations and Cluster Assignments Liping Sun, Tingli Du, Xiaoyu Duan and Yonglong Luo |
WINVC: One-Shot Voice Conversion with Weight Adaptive Instance Normalization Shengjie Huang, Mingjie Chen, Yanyan Xu, Dengfeng Ke and Thomas Hain |
Magnitude-Weighted Mean-Shift Clustering with Leave-One-Out Bandwidth Estimation Yuki Yamagishi, Kazumi Saito, Kazuro Hirahara and Naonori Ueda |
|||||||
Soft-BAC: Soft Bidirectional Alignment Cost for End-to-End Automatic Speech Recognition Yonghe Wang, Hui Zhang, Feilong Bao and Guanglai Gao |
Fusion Graph Convolutional Collaborative Filtering Zeqi Zhang, Ying Liu and Fengli Sun |
Pervasive Monitoring of Gastrointestinal Health of Newborn Babies Insu Song, Yi Huang, Tieh Hee Hai Guan Koh and Victor Samuel Rajadurai |
|||||||
Span Labeling Approach for Vietnamese and Chinese Word Segmentation Duc-Vu Nguyen, Linh-Bao Vo, Thin Dang Van and Ngan Nguyen |
Multi-Label Learning by Exploiting Imbalanced Label Correlations Shiqiao Gu, Liu Yang, Yaning Li and Hui Li |
Price and Time Optimization for Utility-Aware Taxi Dispatching Yuya Hikima, Masahiro Kohjima, Yasunori Akagi, Takeshi Kurashima and Hiroyuki Toda |
|||||||
VSEC: Transformer-based Model for Vietnamese Spelling Correction Dinh Truong Do, Ha Thanh Nguyen, Ngoc Thang Bui and Dinh Hieu Vo |
Random Sparsity Defense against Adversarial Attack Nianyan Hu, Ting Lu, Wenjing Guo, Qiubo Huang, Guohua Liu, Shan Chang, Jiafei Song and Yiyang Luo |
VAN: Voting and Attention Based Network for Unsupervised Medical Image Registration Zhiang Zu, Guixu Zhang, Yaxin Peng, Zhen Ye and Chaomin Shen |
|||||||
20 mins | Break | Break | Break | ||||||
1:00PM - 2:40PM (GMT+8) *each paper has 20 mins (15 mins for presentation, 5 mins for QnA) |
Technical Session: Vision and Perception (5) Session Chair: Shyamala Doraisamy Room: Breakout 1 Click here to join session |
Technical Session: Natural Language Processing (5) Session Chair: Dickson Lukose Room: Breakout 2 Click here to join session |
Technical Session: Reinforcement Learning Session Chair: Paul Weng Room: Breakout 3 Click here to join session |
||||||
Few-shot Crowd Counting via Self-supervised Learning Jiefeng Long, Chun Li and Lin Shang |
Enhanced Named Entity Recognition with Semantic Dependency Peng Wang, Zhe Wang, Xiaowang Zhang, Kewen Wang and Zhiyong Feng |
Consistency Regularization for Ensemble Model based Reinforcement Learning Ruonan Jia, Qingming Li, Wenzhen Huang, Junge Zhang and Xiu Li |
|||||||
Low-Rank Orthonormal Analysis Dictionary Learning for Image Classification Kun Jiang, Zhaoli Liu and Qindong Sun |
Improving Sentence-Level Relation Classification via Machine Reading Comprehension and Reinforcement Learning Bo Xu, Zhengqi Zhang, Xiangsan Zhao, Hui Song and Ming Du |
Detecting and Learning against Unknown Opponents for Automated Negotiations Leling Wu, Siqi Chen, Xiaoyang Gao, Yan Zheng and Jianye Hao |
|||||||
MRAC-Net: Multi-Resolution Anisotropic Convolutional Network for 3D Point Cloud Completion Sheng Liu, Dingda Li, Wenhao Huang, Yifeng Cao and Shengyong Chen |
Multi-modal and Multi-perspective Machine Translation by Collecting Diverse Alignments Lin Li, Turghun Tayir and Kaixi Hu |
Batch-Constraint Inverse Reinforcement Learning Mao Chen, Li Wan, Chunyan Gou, Jiaolu Liao and Shengjiang Wu |
|||||||
PupilFace: A Cascaded Face Detection and Location Network Fusing Attention Xiang Li and Jiancheng Zou |
Simplifying Paragraph-level Question Generation via Transformer Language Models Luis Enrico Lopez, Diane Cruz, Jan Christian Blaise Cruz and Charibeth Cheng |
KG-RL: A Knowledge-Guided Reinforcement Learning for Massive Battle Games Shiyang Zhou, Weiya Ren, Xiaoguang Ren, Xianya Mi, and Xiaodong Yi |
|||||||
Nonlinear parametric transformation and generation of images based on a network with the CWNL layer Slawomir Golak |
Improving Long Content Question Generation with Multi-Level Passage Encoding Peide Zhu |
Adaptive Warm-Start MCTS in AlphaZero-like Deep Reinforcement Learning Hui Wang, Mike Preuss and Aske Plaat |
|||||||
20 mins | Break | Break | Break | ||||||
3:00PM - 4:00PM (GMT+8) |
Keynote Talk #4: Integration of Deep Learning and Symbols Prof. Yutaka Matsuo Room: Keynote Hall Click here to join session |
||||||||
4:00PM - 4:30PM (GMT+8) |
Networking Venue: Networking Area, Recreation Area |